twojabron.pl
Sklep i strzelnica: ul. Myśliwska 6, 05-555 Suchodół, Tarczyn, tel.: 784 695 388 zobacz na mapie
Gwarantujemy profesjonalną obsługę oraz pełne doradztwo w zakresie doboru sprzętu
11 sierpnia 2024
Jaka amunicja na polowanie? Rodzaje amunicji myśliwskiej

Skuteczność polowania zależy od wielu czynników, oczywiście do najbardziej istotnego zaliczymy umiejętności i doświadczenie myśliwego, jednak odpowiednio dobrany sprzęt także odgrywa w polowaniu bardzo ważną rolę. W dzisiejszym artykule skupimy się na amunicji, która znacznie wpływa nie tylko na skuteczność, ale także wymiar etyczny polowania. Jeśli jesteś ciekaw rodzajów amunicji myśliwskiej, zapraszamy do lektury!

Jaka amunicja na polowanie? Rodzaje amunicji myśliwskiej

Rodzaje amunicji do broni palnej

Amunicja do broni palnej wykorzystywanej do polowań dzieli się na dwa główne typy: amunicję śrutową i kulową. Amunicja kulowa myśliwska jest używana w broni gwintowanej i jest przeznaczona do polowań na większą zwierzynę, taką jak jelenie czy dziki. Amunicja śrutowa myśliwska natomiast jest najczęściej używana do polowań na drobną zwierzynę, taką jak ptactwo czy małe ssaki. Stojąc przed wyborem sprzętu, musimy sobie zatem zadać pytanie o cel wyjazdu. Jeśli planujemy polowanie na większą zwierzynę, wybieramy strzelbę kulową, natomiast, gdy celujemy w drobną zwierzynę, wystarczy śrut o odpowiedniej średnicy.

Pozwolenie na broń kulową oraz śrutową do celów myśliwskich

Zanim zaczniemy wchodzić w szczegóły, należy jasno zaznaczyć, że na myśliwską amunicję kulową oraz śrutową w Polsce trzeba mieć pozwolenie, a jej nabywanie, posiadanie i użytkowanie są ściśle regulowane przez prawo. Dlatego w naszym sklepie internetowym przy każdym produkcie ukazana jest informacja, że broń palna, amunicja i elementy broni dostępne są wyłącznie w sklepie stacjonarnym za okazaniem pozwolenia i promesy na zakup danej jednostki.

Amunicja myśliwska śrutowa – rodzaje i wybór

W Polsce prawo dopuszcza polowanie na zwierzynę drobną tylko i wyłącznie przy użyciu amunicji śrutowej. Istnieje także zapis regulujący średnicę śrutu, który ma wynosić maksymalnie 4,5 mm, a odległość od celu nie może przekraczać 40 m. Poszczególne rodzaje amunicji śrutowej różnią się głównie średnicą, która wpływa na skuteczność, zasięg strzału, oraz przebicie. Śrut myśliwski najczęściej oznaczany jest numerami 12/70, co najprościej mówiąc mówi nam, że śrut ma kaliber 12, a łuska naboju to 70 mm. Poza tym śrut oznaczony jest też numerami od 0 do 10:

  • śrut 0 - śrut typu 0, 00, a nawet 000 to największy rozmiar, jest używany głównie na większą “drobną” zwierzynę, gdy potrzeba siły uderzenia
  • śrut 1 do 4 - duży nabój śrutowy, dobrze sprawdzający się na średnich dystansach i niewielkiej zwierzynie takiej jak króliki czy kaczki  
  • śrut 5 do 10 - małe naboje śrutowe używane najczęściej w polowaniu na najmniejsze zdobycze takiej jak ptactwo 

Oprócz wagi naboju, na śrucie znajdziemy także dodatkowe oznaczenie takie jak na przykład: GW - to skrót od "Główka Wodząca", co oznacza, że nabój ma główkę, która pomaga w prowadzeniu śrutu i zapewnia lepszą celność.

Amunicja kulowa myśliwska 

Polowanie z użyciem myśliwskiej amunicji kulowej w Polsce jest ściśle regulowane przez prawo, a przepisy dotyczące tego rodzaju polowań są zawarte głównie w Ustawie o broni i amunicji oraz w Prawie łowieckim. Broń kulowa jest najczęściej używana do polowania na większą zwierzynę, taką jak na przykład: jeleń szlachetny, jeleń sika, daniel, dzik, sarna,

łoś (w regionach, gdzie polowanie na łosie jest dozwolone), muflon. Każdy z tych gatunków ma oczywiście określony w przepisach łowieckich sezon polowań oraz minimalny kaliber broni kulowej, który może być użyty do polowania na przykład, polowanie na dużą zwierzynę, taką jak dzik czy jeleń, wymaga użycia broni o odpowiednio dużym kalibrze, np. .308 Win, .30-06 Springfield

Rodzaje amunicji do strzelby gładkolufowej

Strzelba gładkolufowa to rodzaj broni palnej, która charakteryzuje się gładkimi, niegwintowanymi lufami. Gładka lufa oznacza, że nie ma w niej żadnych rowków ani spiralnych nacięć (gwintu), które w karabinach i pistoletach służą do nadawania pociskowi ruchu obrotowego, co stabilizuje jego tor lotu. W strzelbach gładkolufowych tego rodzaju stabilizacja nie jest konieczna ze względu na rodzaj amunicji, jakiej się używa. Chociaż strzelby gładkolufowe najczęściej ładuje się nabojami śrutowymi, to można także użyć amunicji kulowej. 

Po więcej poradników i artykułów zapraszamy na naszego bloga: 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium