twojabron.pl
Sklep i strzelnica: ul. Myśliwska 6, 05-555 Suchodół, Tarczyn, tel.: 784 695 388 zobacz na mapie
Gwarantujemy profesjonalną obsługę oraz pełne doradztwo w zakresie doboru sprzętu
4 września 2023
Kalendarz polowań - kiedy można polować na dany gatunek
Marek

Każdy gatunek zwierząt posiada określony okres polowań, który jest ściśle uzależniony od jego cyklu rozwoju,  zachowań i stanu populacji. Istnieją zwierzęta, na które polowanie jest dozwolone przez cały rok, jak na przykład lochy, jenoty czy borsuki. Jednak są też takie, które objęte są całoroczną  ochroną, jak łosie, byki czy klępy. Dlatego też, planując udział w polowaniu,  niezbędne jest zapoznanie się z okresem polowań.

Okresy polowań - kiedy można polować na dany gatunek

Każdy gatunek zwierząt posiada określony okres polowań, który jest ściśle uzależniony od jego cyklu rozwoju, zachowań i stanu populacji. Istnieją zwierzęta, na które polowanie jest dozwolone przez cały rok, jak na przykład lochy, jenoty czy borsuki. Jednak są też takie, które objęte są całoroczną ochroną, jak łosie, byki czy klępy. Dlatego też, planując udział w polowaniu, niezbędne jest zapoznanie się z okresem polowań.

Od 2 lipca 2022 roku, w Polsce nabrały mocy zmienione przepisy regulujące okresy polowań na zwierzęta łowne. Ostatnie zmiany dotyczyły wydłużenia możliwości odstrzału jeleni szlachetnych i danieli dla wybranych województw – w celu utrzymania równowagi w obliczu rosnącej populacji tych zwierząt. Zmianie uległy także okresy polowań na zwierzynę drobną.

jeleń
źródło: pexels.com - cmonphotography

Kalendarz polowań — okresy polowań na konkretną zwierzynę, czyli kiedy polować

Każda zwierzyna łowna posiada okres, w którym może być legalnie upolowana. Ten okres zależy zazwyczaj od populacji, klimatu i okresów godowych poszczególnych zwierząt. Jeśli zależy Ci na sprawdzeniu kiedy możesz dokonać polowania, sprawdź kalendarz polowań dopasowany do typu zwierzyny. Pamiętaj o używaniu odpowiedniego typu amunicji myśliwskiej, tak by zminimalizować cierpienie zwierząt.

Kiedy polować na jelenie szlachetne? byki

  • w drugim roku życia - od dnia 21 sierpnia do końca lutego, a na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego - od dnia 1 czerwca do końca lutego,
  • w trzecim i kolejnym roku życia - od dnia 21 sierpnia do końca lutego.

 

Kiedy polować na jelenie szlachetne? łanie

  • w drugim roku życia - od dnia 1 września do dnia 15 stycznia, a na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego - od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca oraz od dnia 1 września do dnia 15 stycznia,
  • w trzecim i kolejnym roku życia - od dnia 1 września do dnia 15 stycznia.

 

Kiedy polować na jelenie szlachetne? cielęta

  • od dnia 1 września do końca lutego, a na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego - od dnia 1 września do dnia 31 marca.

 

Kiedy polować na daniele? byki

  • w drugim roku życia — od dnia 1 września do końca lutego, a na terenie województw: wielkopolskiego i kujawsko- pomorskiego - od dnia 1 czerwca do końca lutego,
  • w trzecim i kolejnym roku życia — od dnia 1 września do końca lutego.

 

Kiedy polować na daniele? łanie

  • w drugim roku życia — od dnia 1 września do dnia 15 stycznia, a na terenie województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego - od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca oraz od dnia 1 września do dnia 15 stycznia,
  • w trzecim i kolejnym roku życia — od dnia 1 września do dnia 15 stycznia,
  • cielęta — Od dnia 1 września do końca lutego, a na terenie województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego - od dnia 1 września do dnia 31 marca.

 

Kiedy polować na sarny?

  • kozły – od dnia 11 maja do dnia 30 września,
  • kozy i koźlęta – od dnia 1 października do dnia 15 stycznia.

 

Kiedy polować na dziki?

  • odyńce, wycinki, przelatki oraz warchlaki — przy czym za warchlaki uznaje się dziki od dnia urodzenia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego przez cały rok,
  • lochy – cały rok.

 

Kiedy polować na muflony?

  • tryki – od dnia 1 października do końca lutego,
  • owce i jagnięta – od dnia 1 października do dnia 15 stycznia.

 

Kiedy polować na borsuki?

  • od dnia 1 września do dnia 30 listopada, a na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew – przez cały rok.

Kiedy polować na tchórze i kuny (leśne i domowe)?

  • od dnia 1 września do dnia 31 marca, a na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew – przez cały rok.

Kiedy polować na lisy?

  • od dnia 1 czerwca do dnia 31 marca, a na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew lub prowadzono w ostatnich 2 latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy – przez cały rok.

Kiedy polować na norki amerykańskie, jenoty i szopy pracze?

  • przez cały rok.

Kiedy polować na piżmaki?

  • od dnia 11 sierpnia do dnia 15 kwietnia, a na terenach rybackich obrębów hodowlanych – przez cały rok.

Kiedy polować na szakale złociste?

  • od 1 sierpnia do końca lutego, a na terenach obwodów łowieckich, na których występuje głuszec lub cietrzew, lub prowadzono w ostatnich dwóch latach kalendarzowych, przed dniem zatwierdzenia rocznego planu łowieckiego na kolejny rok łowiecki, zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy – przez cały rok.

Kiedy polować na zające szaraki i dzikie króliki?

  • od dnia 1 listopada do dnia 31 grudnia, a w drodze odłowu – od 1 listopada do 15 stycznia.

 

Kiedy polować na bażanty?

  • koguty – od dnia 1 października do końca lutego,
  • kury – wyłącznie na terenach ośrodków hodowli zwierzyny, gdzie prowadzi się wolierową hodowlę bażanta – od dnia 1 października do dnia 31 stycznia.

 

Kiedy polować na gęsi?

  • zbożowe i białoczelne – od dnia 1 września do dnia 21 grudnia, a na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego – do dnia 31 stycznia,
  • gęgawy – od dnia 1 września do dnia 21 grudnia, a na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego – do dnia 15 stycznia.

 

Kiedy polować na kuropatwy?

  • od dnia 11 września do dnia 21 października, a w drodze odłowu – do dnia 15 stycznia;

Kiedy polować na krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice?

  • od dnia 1 września do dnia 31 grudnia;

Kiedy polować na łyski?

  • od dnia 15 sierpnia do dnia 21 grudnia;

Kiedy polować na gołębie grzywacze?

  • od dnia 15 sierpnia do dnia 30 listopada;

Kiedy polować na słonki?

  • od dnia 1 września do dnia 21 grudnia;
  • od dnia 1 września do dnia 30 listopada.

Powyższa lista uwzględnia zmiany wprowadzone 1.07.2022 roku.

 

Kiedy początek, a kiedy koniec okresu polowań?

Jeżeli początek okresu polowań przypada bezpośrednio po dniu lub dniach wolnych od pracy, okres ten rozpoczyna się pierwszego dnia wolnego od pracy.

Jeżeli koniec okresu polowań przypada na dzień poprzedzający dzień wolny od pracy, okres ten upływa z ostatnim dniem wolnym od pracy.

Przy ustalaniu okresu polowań, przyjmuje się, że dzień wolny od pracy to niedziele i święta określone w odrębnych przepisach o dniach wolnych od pracy oraz soboty.

okresy polowan na zwierzyne - twojabron okresy polowan na zwierzyne - twojabron

 

Kto ustala okresy polowań?

Okres polowań ustalany jest według obowiązującego prawa łowieckiego w danym kraju. W Polsce prawo łowieckie wyznacza podmioty odpowiedzialne za ustalanie okresów polowań, mówi o tym Art. 44:

Art.  44.  [Okresy polowań na zwierzęta łowne] - Prawa łowieckiego:

1. Minister właściwy do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa i po zasięgnięciu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz Polskiego Związku Łowieckiego określi, w drodze rozporządzenia, dla terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego części, okresy polowań na zwierzęta łowne.

2. Sejmik województwa jest uprawniony w uzasadnionych przypadkach do skracania, w drodze uchwały, okresów polowań na terenie województwa, po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego i dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

3. Minister właściwy do spraw środowiska, po zasięgnięciu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody, może zezwolić na dokonanie odstrzału lub odłowu zwierzyny do celów związanych z badaniami naukowymi i edukacją, dla odbudowy populacji, zasiedlania i reintrodukcji gatunków zwierzyny lub dla koniecznych działań w celach hodowlanych, także w okresach ochronnych z uwagi na brak innego zadowalającego rozwiązania oraz pod warunkiem że nie jest to szkodliwe dla zachowania populacji danych gatunków w stanie sprzyjającym ochronie w ich naturalnym zasięgu występowania.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium