W Polsce liczba myśliwych sięga blisko 130. tysięcy osób. Aby kwalifikować się do podjęcia kroków przygotowawczych i uzyskania statusu myśliwego, trzeba być osobą pełnoletnią, nie karaną za naruszenie przepisów ujętych w prawie łowieckim (takich jak kłusownictwo czy przestępstwa związane z szeroko pojętą ochroną przyrody). Kandydat musi podjąć poniższe kroki:
Jak zostać myśliwym krok po kroku
- Zgłoszenie się i skierowanie podania do koła łowieckiego lub do zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, który skieruje daną osobę na staż
- Odbycie 12. miesięcznego stażu
- Kurs (trwający zwykle ok 1,5-3 miesiące), zakończony trzyetapowym egzaminem
- Złożenie deklaracji członkowskiej Polskiego Związku Łowieckiego
Jak zostać myśliwym? Staż i kontakt z kołem łowieckim
Pierwszym krokiem w celu rozpoczęcia przygody z myślistwem jest skontaktowanie się z najbliższym kołem łowieckim i złożenie tam podania o przyjęcie na staż — najlepszym sposobem jest kontakt z osobą należącą do zarządu koła.
Można także zgłosić się bezpośrednio do okręgowego przedstawicielstwa Polskiego Związku Łowieckiego, który skieruje nas do właściwego koła łowieckiego bądź Ośrodka Hodowli Zwierzyny, który ma uprawnienia do prowadzenia stażu.
Sam staż trwa 12. miesięcy i jest to okres zapoznania się ze specyfiką pracy myśliwych. Obejmuje on m.in. aktywny udział w budowaniu urządzeń łowieckich, dokarmianie zwierzyny, wsparcie w polowaniach (w roli naganiacza lub obserwatora). Staż to także czas na integrację z innymi członkami koła.
Staż trwa 12. miesięcy i jest to okres zapoznania się ze specyfiką pracy myśliwych. Obejmuje on m.in. aktywny udział w budowaniu urządzeń łowieckich, dokarmianie zwierzyny, wsparcie w polowaniach.
Jak zostać myśliwym bez stażu?
Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach można zostać myśliwym bez stażu. Zwolnione są z niego:
- osoby ze średnim lub wyższym wykształceniem leśnym lub wyższym wykształceniem o specjalności łowieckiej
- Strażnicy łowieccy z co najmniej 2. letnim stażem
- Osoby, które aktualne uprawniania do polowań zdobyły w innym państwie
- Osoby, które w przeszłości były członkami Polskiego Związku Łowieckiego
Jak zostać myśliwym? Kurs myślistwa
Po pozytywnym zakończeniu stażu nadchodzi pora na odpłatny kurs, który zwykle trwa ok 1,5 - 3 miesięcy i kończy się egzaminem złożonym z 3. części:
- pisemnej, zawierającej 100 pytań testowych, z których 30 dotyczy bezpieczeństwa na polowaniu
- ustnej, podczas której kandydat odpowiada na trzy kolejne pytania, które mogą dotyczyć prawa, ochrony przyrody, zasad postępowania na polowaniu, etyki oraz tradycji łowieckich
- praktycznej, która ma potwierdzić znajomość zasad posługiwania się bronią i sprawdza umiejętności strzeleckie
Po pomyślnym zdaniu egzaminów kandydat składa deklarację członkowską Polskiego Związku Łowieckiego i opłaca wpisowe. Po otrzymaniu od zarządu okręgowego pozytywnej decyzji o przyjęciu, pozostaje uiszczenie opłaty na rzecz składki rocznej uczestnictwa.
Pozwolenie na broń dla myśliwego
Dopiero po uzyskaniu decyzji o przyjęciu do Polskiego Związku Łowieckiego przychodzi czas, kiedy początkujący myśliwy może uzyskać pozwolenie na broń. Wydaje je wydział postępowań administracyjnych komendy wojewódzkiej policji.
Wyposażony w broń młody myśliwy musi dostosowywać się do swoich uprawnień - zgoda na polowania na niektóre gatunki zwierząt wymaga określonych lat stażu i kolejnych kursów (dotyczy to m.in. samcy łosia, daniela i sarny), należy również dostosowywać się do kalendarza łowieckiego.
Broń z nabojami kulowymi (źródło: merkel.nexalab.de)
Broń i odpowiednie akcesoria
Kolejnym krokiem jest nabycie odpowiedniego sprzętu myśliwskiego, który obejmuje broń myśliwską, amunicję, ubrania i inne akcesoria myśliwskie. Wybór broni i sprzętu zależy od rodzaju polowanego zwierzęcia i indywidualnych preferencji.
Dla początkującego myśliwego wybór sprzętu może być wyzwaniem, dlatego warto zasięgnąć rady specjalistów, np. z twojabron.pl i wspólnie z nami znaleźć wyposażenie odpowiednie dla indywidualnych potrzeb. W sklepie stacjonarnym dysponujemy dużą ilością broni oraz możliwością jej przestrzelenia na naszej strzelnicy.